İlginç Bilgiler

Yavaş yavaş ölmek ve Kaynayan Kurbağa Deneyi

Enteresan Bilgiler Enteresan Hayatlar İlginç Bilgiler
komik kurbağa

Hayatımızda bazı şeyler vardır ki olumsuz yönde o kadar yavaş değişirler ki bizden gidenin farkına varamayız ve bu farkındalıklara aşina olmadığımız şeyler tepkisizliğimiz oluverirler. İşte biz buna yavaş yavaş ölmek diyoruz.

Kaynayan Kurbağa Anekdotu bir kurbağayı kaynayan suya atınca dışarı zıplayacağı, fakat soğuk suya koyup yavaş yavaş ısıtıldığında ise kurbağanın durumu farkedemeyip yavaş yavaş öleceği yönünde bir deneydir. Bu anekdot mecazi olarak sıkça kullanılırken, insanların değişikliklere karşı tepkisizliğini ifade etmektedir.

Günümüzde de değişen, olan biten durumlara karşı tepkisiz kalan insanlar/halk için kullanılmaktadır.
Kaynayan kurbağa deneyinin gerçek olup olmadığı hakkında 19. yüzyılda çeşitli deneyler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda kurbağaların yavaşça ısıtılan suda kaldığı, sadece sağlıklı kurbağaların kaçtığı gözlemlenmiştir.

Diğer deneylerin birçoğu kurbağaların sudan kaçmadığını gösterse de çoğunlukla ısıyla alakalı olduğu söylenmiştir. Şöyle ki ısı kademeliyse sağlıklı kurbağalar dahil hiçbirinde değişim olmaz, eğer ısı kademeli şekilde birden artarsa kurbağaların ölmesi garantili değildir. Modern kaynaklarda ise “Bir kurbağayı kaynayan suya atarsanız, atlamaz ve ölür. Kurbağayı soğuk suya atarsanız, su ısınmadan dışarı atlar” ifadelerini kullanmıştır. Kurbağaların çıkmasının bir yolu varsa, kurbağanın kesinlikle çıkıp gideceği deyimi de, bu deneyi doğrulamıştır. Yine de “deney tamamen yanlış” ifadeleri de deneylenerek doğrulanmıştır. Son olarak insanların banyoda birden soğuk suya girince suyu kapaması fakat yavaşça sıcaklaşan suda gevşemesi, kurbağa deneyini doğrulayarak yaygın bir düşünce oluşturmuştur.


Kaynayan Kurbağa Sendromu 1990’lı yıllarda başlayan küresel ısınma ve iklim değişikliklerine karşı duyarsızlık için kullanılmıştır. Bunun yanında Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’ne gösterilen sempatiye, bireysel hakları savunucuları tarafından sivil hakların yok oluşuna dikkat çekmek için kullanılmıştır. Pek çok değişik konuya dikkat çekmek için kullanılan kaynayan kurbağa olayı değişimi ve değişimin farkına varmadan yaşamına devam edenleri simgelemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.