Yabancı el sendromu ile ilgili bilinmeyenler

Kişinin bilincinden bağımsız olarak bilinci varmış gibi ve ellerden birinin kontrol dışı hareket etmesi ve bir davranış sergilemesi olarak açıklanan Yabancı El Sendromu, ilk olarak 1908 yılında görülmüştür.

Almanya’da görülen vakada sağ eli felçli bir kadının, sol eliyle kendini boğduğu şikayeti üzerine yapılan araştırmalar yabancı el sendromunun ilk örneklerinden birisi olmuştur.

Tıp literatüründe Alien Hand Syndrome olarak bilinen Yabancı El Sendromu’na yakalanan bazı kişiler bu durumu başka bir kişilik olarak tanımlamaktadır.


Beynin iki lobunu birbirine bağlayan Corpus Callasoum’un (sinirsel iletişimi sağlayan bölge) hasar almasıyla meydana gelen sendromlardan biri olan Yabancı El Sendromu, tedavisi olmayan fakat iki lob arasında düzgün bir iletişim kurularak çözülmeye çalışan hastalıktır.

Bu iki lobun arasındaki köprü, iletişimi sürekli aktif tutarken bozulduğunda beyin kürelerinden birisi bilinçli, diğeri de bilinç dışı çalıştırmaktadır.


Sol küre (beynin sol lobu) mantıktan yanayken, sağ küre ise duyguları kontrolü aldığından Yabancı El Sendromu’nun sol elde olduğu bilinmektedir. Örneğin birisinden nefret edip ona tokat atmayı düşündünüz ama bunu yapmak istemediniz ama tam o an da sol eliniz istemsiz olarak tokatı attı.

Beynin sağ kısmı duygusal olup ona göre davranması komutunu verirken, mantıklı sol taraf tokat atmamasını söyler fakat sendromu yaşayan kişinin beyni bu komutu vermediğinden tokatın istemsiz olarak atılmasına neden olur.


Genelde ameliyat sonrası, travma ya da tümörden dolayı yaşanan Yabancı El Sendromu’nda beyin sağ küreye göre fiziksel hareket etmektedir. Hızlı giderken direksiyonu kırmak, yazı yazan eli engellemek, boğmak, vurmak gibi birçok davranışa sebep olan sendromu kontrol altına almak için sokakta elin altına baston, evde kapı kolu gibi oyalayıcı metotlar uygulanmaktadır.

Hastanın tedavisi mümkün olmasa da el oyalayıcı egzersizlerle sol elin bastırılması kısmen mümkündür.

Bu yazı hoşunuza gittiyse Sağ ve Sol elini kullananlar ile ilgili bilinmeyenleri anllattığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir