İlginç Bilgiler

Unutma beni çiçeği ve Enteresan Gerçekler

Bilinmeyenler Enteresan Bilgiler İlginç Bilgiler İlginç Sorular
unutma beni çiçeği

Fransızca ne m’oubliez pas çeviride “beni unutma” anlamına gelirken İngilizce’ye forget-me-not olarak geçmiş bir bitkidir Unutma Beni Çiçeği.


Beni Unutma Çiçeği’nin bilimsel adı ise Yunanca Myosotis olurken, Fare Kulağı anlamına gelmekte olup bu adı yapraklarının şeklinden dolayı aldığı bilinmektedir.


Genelde mavi olan Unutmabeni Çiçekleri beyaz ve pembe renklerde de sıkça görülürken, yaklaşık 200 türü bulunmaktadır. Aynı zamanda birkaç renkte çiçek açma özelliğine sahip Unutmabeni Çiçekleri, bir çiçekte 5 yaprak bulundurmaktadır. En bilinen Myosotis türüyle Yeni Zelanda’da yaygınken, türleri Avrupa’da oldukça yaygın olup bunlardan birisi de Alaska eyaletinin resmi çiçeğidir.

Adem ile Havva’nın cenneti terkederken bir çiçeğin “beni unutmayın” diye haykırdığı ve bu çiçeklerin Unutmabeni Çiçeği olarak yaygınlaştığı da en bilinen efsaneler arasındadır. Fakat bu efsane, inanç anlamında daha geniş bir şekilde anlatılmaktadır ki; tanrının mavi çiçeği adlandırmayı unuttuğu ve çiçeğin “beni unutma” diye bağırdığı, Tanrı tarafından”Unutmabeni” diye adlandırıldığı bilinmektedir.

15.yüzyılda ise bir şövalyenin sevgilisiyle nehir kenarında yürürken,nehrin kenarlarında mavi çiçeklere rastladığı bilinmektedir. Genç şövalye sevgilisi için çiçeği koparırken nehrin sularına kapılmış ve çiçeği sevgilisine atarak “beni unutma” demiştir. Hikaye Beniunutma Çiçeği’nin kültürlerdeki yerini gösterirken aynı zamanda sadakat ve kalıcı sevginin simgesi olmuştur. Çünkü odak noktasında bitmeyen sevgi vardır ki, Ortaçağ’da kadınlar sık sık bu çiçekle onurlandırılmış ve çiçeğin motiflerini kullanmıştır.

18. yüzyılda kartpostallardan pullara kadar en sık kullanılan resim olan Beniunutma Çiçekleri, edebiyatta da sıkça geçmektedir. İngiliz şair Keith Douglas’ın Dünya Savaşları sırasında ölü bir askerin üzerinde bulduğu kadın resmiyle beraber Almanca “Vergissmeinnicht” – “Unutma Beni” yazılı not, Beni Unutma şiirine konu olmuştur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.