Solak olmak, Bazı insanlar neden solaktır?

Kimi insanlar sol elini kimileri de sağ elini kullanırlar. İnsanların %10’unun solak olduğu bilinen bir gerçektir ama solak olmak mevzusunun nedeni ile ilgili bir çok tez ortaya atılmış. Bunlardan en mantıklısı PLOS Genetics tarafından ortaya atılmıştır.

Solaklar ile ilgili bir çok şeyden Neden sol elini kullanan insanlar daha karamsarlar yazımızda bahsetmiştik. Tarih boyunca önyargıyla karşılanan solaklar kimi zaman cadı olmakla, kimi zaman uğursuz olmakla suçlandı.

Ortaçağ’da şeytanın solak olmak mevzusu ve onun solak olduğu düşünüldüğünden sol elle yazı yazanlar da şeytan tarafından ele geçirilmiş olmakla suçlanıyordu.


Geçen yüzyıllar içinde toplum solaklara karşı daha iyi bir hale gelmiş olmasına rağmen hala solak olmanın dezavantajlı yönleri olduğu inkâr edilemez.

Toplumun çoğunun sağ elini kullanmayı tercih etmesi yüzünden pek çok eşya da onlara göre tasarlanıyor.


PLOS genetics mevzusuna dönecek olursak araştırmacılar solaklığı sağlayan bir grup gen keşfettiler ve bu tercihi beyin ve vücut arasındaki asimetri algısına bağladılar.

Önceki çalışmalarında araştırmacılar disleksi hastalarında PCSK6 geni ve solaklık arasında doğru orantı bulmuşlardı.

Yeni çalışmalarında hasta olmayan insanları ele alan araştırmacılar PCSK6 geni ile birlikte birkaç genin daha mutasyona uğradığını ve bu durumun hangi elimizi kullandığımızı belirttiklerini açıkladılar.


Eğer kişi solak olmaya sebep olan mutasyonları geçirirse solak, sağlak olmaya sebep olan mutasyonları geçirirse sağlak oluyor.

Araştırmada ilgi çeken bir nokta da bu genler vücuttaki simetriyi belirlediği için genler tahrip edildiğinde vücutta ciddi fiziksel asimetri meydana geliyor, organlar dahi yer değiştirebiliyor.


Tüm bunlara rağmen Solak olan bir çok ünlü sanatçı, sporcu ve siyasetçi vardır bunlardan bazılarından Solaklar neden daha zekidirler yazımızda bahsetmiştik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir