İlginç Bilgiler

Siz uyurken vücudunuzda gerçekleşen 5 enteresan şey ve uyumanın faydaları

Enteresan Beşli Enteresan Bilgiler Enteresan Hayatlar İlginç Bilgiler
uyumak

Uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. Bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez.

Uyku hali sonrasında bazı insanlar ve hayvanlar rüya görürlerken bazıları ise görmediklerini iddia ederler veya hatırlamazlar. Rüyalar ile ilgili daha fazlasını merak ediyorsanız eğer Rüyalar ile ilgili bilmedikleriniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki ya nedir uykuya dair bilmediklerimiz gelin şimdi onlara bir göz atalım;

1- Vücut Sıcaklığınız Önemli ölçüde Düşer. Uyku sırasında vücut sıcaklığınız kalori yakma oranını düşürmek ve melatonin salgılamak için düşer.


2- Toksinler Temizlenir. İstirahatte, vücut toksinleri filtreler ve hasarlı molekülleri temizler. Bu işlemler beden ve beynin gençleşmesini sağlar. Yeterli miktarda uyku olmadan, beyin toksinleri temizleyemez.


3- Uyumanın faydaları arasındaki en ilginç bilgilerden biri de Uyumak zayıflatır gerçeğidir. Gece boyunca, nemli havayı dışarı atmanız ve ter ile su kaybetmeniz nedeniyle kilo kaybedersiniz . Gün boyunca aksine, bu etkiyi telafi etmek için yiyecek ya da içecek tüketimi olmadığından bu durum sabaha kadar kilo azalmasına neden olur.


4- Uyurken olduğunuzdan daha uzun boylu olursunuz. Vücudunuzun aslında siz uyurken boyu yükseliyor. Yere uzanırken, omurganızdaki diskler açılır böylece daha uzun olursunuz. Uyusunda büyüsün lafının geldiği yeri şimdi daha iyi anlamış olduk.


5- Uyku ile Cildiniz daha canlı olur, bu da uyumanın faydaları arasındadır diyebiliriz yani. Genç, sağlıklı bir cilde katkıda bulunan bir protein olan kollajen, siz uyurken daha fazla üretilir. Daha yüksek kollajen seviyeleri daha esnek ve canlı bir cilt sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.