İlginç Bilgiler

Sahra çölüne dair Enteresan gerçekler

Bilinmeyenler Enteresan Bilgiler İlginç Bilgiler
sahra çölü ve develer

Sahra Çölü’nün adı, çağımızın I. yüzyılında geçiyor. Arapçadan yapılan çeviride bu kelimenin tam olarak “çöl” olarak çevrilmiş olması ilginçtir.

Sahra bölgesi, ABD gibi bir devletin bölgeleri ile karşılaştırılabilir. Doğru, sadece 2,5 milyon insan yaşıyor, bu da iki kilometrekarede bir 1 kişi. İnsanlar burada, tarım ve hayvancılıkla uğraşma olanağının olduğu su kaynaklarında yaşıyorlar.

Çad devletinin topraklarında Sahra Çölü’nün en yüksek noktası – Emami-Kushi Dağı. İnanılmaz görünebilir, ancak yüksekliği deniz seviyesinden 3.415 metre yükseklikte olan dağın tepesinde kar vardır.


Bazen kar, çölün geniş alanlarını kaplar. Örneğin, Ocak 2018’de, Cezayir’in güney-batısına kar yağdı, ayrıca karın yüksekliği yaklaşık 40 santimetre idi. Ancak birkaç saat içinde kardan iz kalmadı. Hiç çölde bulunmamış çoğu insan için bu bölge cansız görünüyor. Ancak bu böyle değil: Sahra’da, bu zorlu koşullara adapte olmuş yaklaşık 4,000 hayvan türü yaşıyor. Örneğin, iki aya kadar yiyeceksiz yaşayabilen Etiyopya kirpisi gibi.


Ayrıca, Sahra mineralleri bakımından zengindir. Burada büyük petrol, gaz, bakır ve demir cevheri rezervlerinin yanı sıra altın, tungsten ve uranyum rezervleri de bulunur.


Uzun bir süre boyunca Sahra topraklarının sürekli arttığına inanılıyordu. Doğru, uzaydan alınan görüntülerin incelenmesi çölün alanının hem artabileceğini hem de azalabileceğini gösterdi. Çölde yetişen ağaçların kökleri, 20 metre derinliğe kadar gider.

Sadece bu şekilde bitkinin ömrü boyunca su elde edilebilir. Her yıl, Sandy Maratonu Sahara’da düzenlenir – katılımcıları 6 gün içinde 243 km’lik kumları geçmesi gereken yorucu bir yarışma. Yorucu koşullara rağmen, yarışma yüzlerce katılımcıyı topladı ve kazanan 4.500 dolar ödül aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.