Radyo nasıl bulundu?

Bir zamanların nostaljik haberleşme aracı olan radyo günümüz teknolojisinin çok gerisinde kalmış olsa bile bazen arabalarımızda dinleriz ve bize yaşattığı nostaljiye şahit oluruz. Radyo kısaca elektromanyetik radyo dalgalarını sese çeviren elektronik bir alettir.

İtalyan kaşif Guglielmo Marconi radyonun babası olarak kabul edilir. İngiliz bilimadamı James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini bulmuş ve Alman fizikçisi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell’İn teorisini pratiğe döküp gerçekleştirerek bu konuya öncülük etmiştir. Bu sayede radyo tarihi bir buluş olarak başlangıç yapmıştır.


Marconi ile birlikte 1898 yılında ilk radyo resmen doğmuş oldu. Radyo tarihine şöyle bir baktığımızda Radyo’nun ilk kullanımı gemiden sahile haberleşme içindi. 1923 yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonsfer’e çarparak dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo, deniz aşırı haberleşme de dahil olmak üzere hızla yaygınlaşmıştır.


Daha önce televizyon ile ilgili bilinmeyenler yazımızda belirttiğimiz televizyonun doğuşu hikayesinden farklı olarak radyo kavramı ise şu şekilde doğmuştur;


Marconi bir gemide geliştirdiği radyo ile kıyıda bulunan hizmetçisine kablosuz telgraf aracılığıyla 3 tane S harfi yollayacak. Mignani’nin asistanı da sinyali aldığı zaman ateş edecek.


Marconi 3S komutunu verdiğinde yeryüzünde ilk defa radyo dalgası yayıldı ve atmosferden hızla ilerleyen 3S uzayda dolaşarak alıcısına ulaştı. Dalganın Alıcıya ulaştığını gören hizmetçi Mignani ise tetiği çekerek Deneyin başarıya ılaştığını Marconi’ye göstermiş oldu işte o andan itibaren Radyo doğmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir