İlginç Bilgiler

Penguenler ile ilgili ilginç Bilgiler ve Enteresan Gerçekler

Bilinmeyenler Enteresan Bilgiler İlginç Bilgiler
penguen resmi

19.yüzyılda soyları tükenen, ilk kez Kuzey Yarımküre’de görülen ve uçamayan bir kuş türü olan Büyük Auk (Great Auk), Penguen’le karıştırılan bir canlı türüdür.

Sebebi ise 16. yüzyılda Güney Yarımküre’de kaşifler/ denizciler Büyük Auk’ları görmüş ve bu canlıları Penguen’e benzeterek onlara Penguen demiştir. Bu yüzden ki Penguen adı yakın benzerlik dolayısıyla uzun yıllar yanlış kullanılmış ve Auk’lar Penguen sayılmıştır, fakat penguen ile auk arasında bir akrabalık bulunmamaktadır.


Etimolojisi tartışmalı olsa da Penguen kelimesinin kökeni hakkında birçok iddia bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni oldukça eski bir dil olan Galler dilinden geldiği yönündedir. Galce’de (Welsh dili; Galli/ Galliler’in konuştuğu dil) Penguen, “baş-kafa” anlamına gelen “Pen” ve “beyaz” anlamına gelen “Gwyn” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Latince “şişman” anlamına gelen “Pinguis” Penguen anlamındayken, Fransızca’daki “Pinguin” ve İngilizce’deki “Penguin” ise -döneminde- daha çok auklar için kullanılan bir kelime olmuştur (isim kökenleri bu sebeple tartışmalıdır).


Uçamayan bir kuş cinsi fakat iyi yüzücü olan Penguenler, 17-20 kadar türü bulunan ve başlarındaki renkli türlere göre ayrılan deniz kuşlarıdır. 60 kiloyu bulan ağırlığıyla İmparator Penguen en bilinen türüyken, ikinci sırada oldukça sosyal olan ve günde 140 dalış yapan Kral Penguen-ler vardır. Kral ve İmparator Penguen sadece 1 yumurta yaparken, diğer tüm penguenler 4 ay kadar süren bir kuluçka dönemine girmekte ve 2-3 yumurta yapmaktadır. Bu dönem içinde hiçbir şey yemeyen ve kiloları yarı yarıya düşen Penguenler yumurtalarını, ayakları üstünde ve karnının altındaki kuluçka derisinde soğuktan korumaktadır.

Erkek penguenin dişisine çakıl taşı hediye etmesi ve tek eşli yaşamaları da penguenlerin sadakat duygusunu göstermektedir.
Kuluçkaya sırayla yatan çift yavruları doğunca da sırayla yavruya bakma ve onu ayakları üstünde ısıtma işini üstlenmektedirler.

Doğanın en fedakarları olan Penguenler, insanlardan kaçmayan canlılardan da olurlarken bu durum penguenlerin yağlarından istifade edilmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlar Penguen ve leopar, köpekbalığı gibi diğer canlı neslinin tükenmesine sebep olduğundan dolayı, Antartika’da gergin ola-asabi penguenlere yaklaşma mesafesi de koyulmuştur (3 metre). 2011 yılında Güney Kutbu’ndan 2 bin deniz mili uzaklaşan Happy Feet lakaplı bir penguen Yeni Zelanda’nın Peka Plajı’na yakın bulunmuştur.

Happy Feet adı verilen ve midesinden kilolarca kum-talaş çıkan penguen bir dizi operasyon geçirdikten sonra Güney Kutbu’na yakın mesafede okyanus sularına bırakılmıştır. Kendi atlamak istemeyince suya itilen ve uzun süre medyada yer alan Happy Feet, Neşeli Ayaklar olarak bilinen animasyon filmine ilham vermiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.