Amerika Vize Başvurusu 4 kez reddedilen Nusret Nasıl #Saltbae Oldu

Bir maden işçisinin 5 çocuğundan biri olan Nusrat Gökçe şimdilerde Amerika Birleşik Devletlerinin tozunu attırmakla meşgul peki bu macera nasıl başladı dersiniz.

İlginçtir ki Nusret in hayatı ve Nusret’in bu macerası başlamadan önce Amerika için yaptığı vize başvurularında ardı ardına 4 kez red cevabı yemiştir.


Bunun sebebini ise parası olmamasına ve üzerine kayıtlı herhangi bir mülkü olmamasına bağlıyor.
Nusret kendini asıl #saltbae yapıp günümüze getiren şeyin ise yıllar önce yarım bıraktığı ilkokulun isminin de sahibi olan Abim dediği iş adamı Ferit Şahenk ile tanışmaya borçlu olduğunu söylüyor.


Bilindiği üzere Ferit Şahenk’in sahibi olduğu Doğuş Grubu Nusret restaurantlarının en büyük ortağı konumundadır.

işte size Nusretin hayatından kesitler sunduğu ve vize başvurularının nasıl reddedildiğinin anlatıldığı eski röportajından bir bölüm

– Kim olduğundan, nereden geldiğinden bahseder misin biraz?
1983’te Erzurum’da doğdum. Bir maden işçisinin 5 çocuğundan biriyim… Daha 2 yaşındayken Erzurum’dan Darıca’ya taşındık ailece. İşi sebebiyle ancak 4-5 haftada bir gün görebildim babamı. Sadece en küçük kardeşim lise mezunu, onun dışında hiçbirimiz okuyamadık maddi sebeplerden dolayı. Darıca Faik Şahenk Ortaokulu’nu altınca sınıfta terk etmek zorunda kaldım.

– Meslek hayatın nasıl başladı?
Bostancı kasaplar çarşısında, kasap çırağı olarak başladım. Aynı anda 10 ustayla bir dakika boş durmadan çalıştım. Hiç senelik izin yapmadım, mesai gözetmedim. Günde 18 saat aktiftim.

– Kırılma noktası neydi?
2007’de İstinye Park’ta kasap-restoran konsepti hizmete başladı. Bu oluşum beni heyecanlandırdı. 2008-2009’da ‘bu iş dünyada nasıl acaba?’ dedim. Arjantin, Amerika ve Japonya en iyisi oralara gitmeliydim.

– Yabancı dil yok, bilgi yok, nasıl cesaret ettin?
Fransız bir müşterim aracı oldu, son maaşım ve kredi kartından çektiğim 7 bin TL ile 2009 yılında Arjantin’e gittim. Üç ay boyunca çiftliklerde, kasaplarda, restoranlarda gezdim.

– Türkiye’ye dönünce ne yaptın?
Maaşlı işime devam ettim. Çalıştığım kurumda tüm öğrendiklerimi sergilemeye başladım. ‘Lokum’u ilk ben yaptım. ‘Ceviz’i, ‘Kafes’i ilk bende yedi insanlar. Gittim geldim, sanki etin kimyası değişti. 2010’da Amerika’ydı hedefim. Vize başvurusunda bulundum ama hesabımda para yok, üstüme kayıtlı evim, mülküm yok, evli değilim. 4 kez reddedildim. Arjantin sonrası birkaç kez gazete ve dergide çıkmıştım. Görevliye onları okuttum, 3 aylık vize verdi. ABD’de yaptığım mönü New York Times’da yayınlandı. New York’un en önde gelen dört restoranında para almadan, kaçak çalıştım.  

– Türkiye’ye döndüğünde seni bekleyen bir işin yoktu…
Zaten niyetim kendi yerimi açmaktı. Çok teklif geldi. Mithat Erdem, eski bir dostumdu. Ben emeğimi koydum, o parayı. İsim ne olacak dedi, bir kağıda Nusret yazdım, ‘et’ kısmını ayırdım. ‘Parayı ver, kısa süre sonra sana bir para sayma makinesi alacağım, para sayacaksın’ dedim. 5-6 ay sonra tüm yatırım çıkmıştı. Payıma düşeni ödemiştim. 

– Nasıl bir his başarmak?
İlk dükkanımda her akşam kapının karşısına geçer adımın yazdığı tabelayı seyrederdim. Dua edip, şükrederdim. Hala da şükrederim.   
  
– Sonra Doğuş Grubu’yla bir ortaklık yaptın ve ‘Şampiyonlar Ligi’ne girdin. Nasıl gerçekleşti?
2009 yılında şimdi D.Ream şirketinin CEO’su olan Levent Veziroğlu “Nusret çok iyi şeyler olacak” demişti. Geçen yıl da Doğuş Grubu’yla imzayı attık. 

röportaj: ÖNDER SARIAHMETOĞLU

Nusret in hayatı işte bu şekilde başladı ve ünlenerek büyümeye devam ediyor. Her ne kadar listede yiyecek ve içecek sektörüyle uğraşanlar olmasa da kim bilir belki de kendisini çok yakında Dünyanın en zenginleri yazımızda paylaştığımız insanların arasında da görebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir