İlginç Bilgiler

İşte size En mutlu insanların yaşadığı yer

Enteresan Bilgiler Enteresan Hayatlar İlginç Bilgiler İlginç Sorular
Mutlululuğun resmi

Elbette, “mutluluk” kavramı görecelidir, ancak İngiltere’deki bilim insanları, dünyanın hangi ülkesinin en mutlu insanlara sahip olduğunu bulmaya karar verdikleri Uluslararası bir Mutluluk İndeksi geliştirdiler.

Değerlendirme üç ana parametrede gerçekleştirildi.
Çevre, yaşam beklentisi ve nihayetinde vatandaşların kendi yaşamlarından memnun olmaları. Sonuçlar biraz beklenmedik: en mutlu insanlar Kosta Rika’nın küçük eyaletinde yaşıyorlar. Peki bu ülke hakkında ne biliyoruz? İşte Enteresan gerçekler.


Ülkenin alanı 51 bin kilometre karedir. Bahsettiğimiz bölge Voronej ismine sahiptir. Ve 5 milyondan az nüfuslu “mutlu ülkede” yaşıyor. Kosta Rika halkı doğadan çok endişe duyuyor, ülkenin dörtte birinin milli parklar tarafından işgal edilmesi şaşırtıcı değil. Ormanlar devletin 2 / 3’ünü kaplar. Balsa ve Abanoz gibi değerli ağaç türleri korunur. İspanyolca’dan çevrilen ülkenin adı “Zengin Sahil” anlamına geliyor. Burada 1502 yılında Christopher Columbus’un dördüncü seferi geldi. Avrupalılar, yerel halkın kelimenin tam anlamıyla büyük altın takılarla asılmasından dolayı etkilendi.

İspanyollar burada aktif olarak altın aramaya başladılar, ancak çok az para biriktirdiler. Buraya Peru’dan altın getirildi.
Ancak, bugüne kadar, sayısız hazineler hakkında ısrarcı söylentiler var; Altın aranacak yerlerden biri, Pasifik’teki en büyük ıssız ada olan Cocos Adası. Geçtiğimiz 200 yıl boyunca, yaklaşık 300 sefer burada olmuştur, ancak kimse hazineyi bulamamıştır. En azından resmen ilan etmedi. Sömürgecilik döneminden önce, Uetra kabilesi Kızılderilileri, modern Kosta Rika topraklarına yerleşmişti. Şu anda ülkede çok az sayıda Kızılderilinin torunu var, Kosta Rika nüfusunun 2 / 3’ü Kafkas ırkının temsilcileri ve Kızılderililerin yüzde 2’sinden biraz fazlası. Sadece 2012 yılında ülkede yol işaretleri göründü.

Ayrıca, yerel sürücülerin sarhoşken araç sürmeleri yasaktır. Ancak, böyle bir sürücünün kazası bir kazaya neden olursa, ceza ciddi olacaktır.
1948’de, ülkede 2.000’den fazla insanın öldüğü 44 günlük bir iç savaş yaşandı. Düşmanlıkların sona ermesinden sonra, hükümet orduyu dağıtmaya ve askeri çatışmalardan kaçınmaya devam etmeye karar verdi. Dahası, profesyonel bir ordunun kurulmasına dair bir yasak ülke anayasasında yer almaktadır.


Düzenli sivil muhafızları sağlamak. Kosta Rika tüm elektriğini yenilenebilir kaynaklardan alıyor. Çok miktarda yağış nedeniyle ülkenin nehirleri aşırı verimlidir, bu nedenle hidroelektrik santralleri doğru miktarda enerji üretir. Ancak, çok fazla elektrik gerektiren büyük ölçekli üretimin ülkede fazla olmadığı belirtilmelidir.

1991’de Kosta Rika sakini Gilberto Sedden, bir nehrin kıyısında ağır yaralı bir timsah aldı. Sedden onu birkaç aydır hemşirelik yaptığı eve götürdü. Ancak iyileşmeden sonra bile, timsah kurtarıcısını bırakmak istemedi. Sedden onu nehire attı ama hayvan inatla döndü. Onu Pochcho’nun (sahibinin evcil hayvanı olarak adlandırdığı) 20 yıl yaşadığı ve yaşlılıktan öldüğü evin yakınındaki bir havuza yerleştirmek zorunda kaldığını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.