İlginç Bilgiler

Ünlü Mezarların 5 ürpertici hikayesi

Bilinmeyenler Enteresan Bilgiler Enteresan Hayatlar İlginç Bilgiler
tuhaf mezarlar

Tıpkı ülkemizdeki bir mezarlığın girişinde de yazdığı gibi “Her canlı bir gün ölümü tadacaktır”. Ama bazı canlılar vardır ki ölümlerinin ötesinde mezarlarıyla daha fazla konuşulmaktadırlar. işte bunlardan bazıları;1.Rosalia Lombardo (1918 – 1920, İtalya’da Capuchin Catacombs)


Mumyalar bugün hala var ve olağandırlar varlıkları kimseyi şaşırtmaz. Ancak, Mısır mumyalarını bir kenara atacak en çarpıcı ve en son örneklerden biri var – Rosalia Lombardo. Rosalia 1920’de zatürreeeden öldü, sadece iki yıl yaşadı. Üzüntülü babası küçük kızının hatırasını yitirmeye karar verdi ve balyacı Alfredo Salafi’ye Rosalia’yı mumyalamak için para ödedi. Salafia, Rosalia’nın tam kanını formaldehitle değiştirdi, cildini alkol ve gliserin karışımıyla kurutdu ve ayrıca salisilik asit yardımı ile mantarın vücutta yayılmasını engelledi. Etkisi şaşırtıcıydı. 100 yıl geçti ve kız sanki cam tabutunda uyuyor, sanki azotla dolu.

Ölüler için kafesler (Viktorya dönemi)


Viktorya dönemi çok sıradışı geleneklerle tanınır. Örneğin, ölüler için kafes inşa etmek bir gelenektir. Daha kesin olmak gerekirse, standart bir şekilde gömülmüşlerdi ve sonra mezarın üzerine bir kafes inşa edildi, böylece ölüler mezarlardan çıkmayacaktı. Bununla ilgili başka bir açıklama olsa da – mezarların üzerindeki hücrelerin mezar kazıcılarına karşı korunmaları için yapılmış olmaları mümkündür.

Chase Ailesi Kasası (Barbados)


Şimdi Barbados ve Karayip Adaları hakkında konuşacağız. Thomas Chase’i 1813’te aile koğuşuna gömmek istediklerinde, aile koğuşunda tüm tabutların yerlerinden taşındığı keşfedildi. Aynı zamanda, iki yaşındaki Mary Ann Chase’in öldüğü 1808’den beri kripto açılmadı. Büyük bir mermer kapı çimento tabakasıyla kapatıldı ve hazneden hiçbir şey çalınmadı. Ölülere haraç ödemek için, tabutlar asıl pozisyonlarına yerleştirildi ve mahzen tekrar kapatıldı. 1816’da, mahzen on bir yaşındaki Charles Brewster Ames’in gömülmesi için yeniden açıldı. Ve yine – tüm tabutlar hareket ettirildi, hatta sekiz erkek tarafından kültüre götürmek için zorla kaldırılan Thomas Chase’in ağır kurşun tabutu bile taşındı.

Bu haber 1819’da soruşturma emri veren Barbados valisine ulaştı. Şifrenin tabanı kumluydu ve duvarlar gizli geçitler açısından dikkatlice kontrol edildi. Bundan sonra, kripto tekrar kapatıldı. Bir yıldan az bir süre sonra vali şifreyi açmayı emretti. Kumun üzerinde tek bir iz yoktu, mühür sağlamdı, ama tabutlar tekrar yerlerinden taşınmıştı. Üstelik, bazıları bile dik dururken, diğerleri de mahkumun basamaklarında yarıya düştü. Ondan sonra vali tabutların başka yere taşınmasını ve gömülmesini emretti ve kasa o zamandan beri açılmadı.

Mary Shelley (1797 – 1851, Aziz Peter Şapeli, Dorset, İngiltere)


Sevgi dolu eşlerin bir kısmı kalplerine sarılmış yarı bir A4 kağıt torbaya sarılmış halde gömülmeyi hayal ediyor mu? Mary Shelley’nin yaptığı da buydu. Kocası, Percy Bysshe Shelley’nin gövdesi, 1822’de İtalya’daki Via Reggio’daki bir plajda (bir yelkenli gemisindeki trajik kazadan sonra) yakıldığı zaman, kalbinin sağlam kaldığı ortaya çıktı.

Birkaç gün sonra, Shelley’nin külleri Roma’daki Protestan bir mezarlığa gömüldü ve Mary’nin kalbi onunla birlikte eve İngiltere’ye götürüldü. 1851’de ölümüne kadar masasının en üst çekmecesinde tuttu, sonra Adonai: Ölümün Zaferi, John Keats el yazmasıyla birlikte kalbine gömüldü.

Ines Clark (1873 – 1880, Şikago, ABD)


Ines Clark, 1880’de bir yıldırım çarpması sonucu ölen altı yaşında bir kız. Mezarı üzerine, elinde bir şemsiye ve çiçek tutan bir dantel elbisenin içinde bir bankta oturan bir kız biçiminde yaşam boyu bir anıt dikilmiştir. Çalışma ebeveynlerin isteği üzerine yapıldı ve pleksiglastan yapılmış bir küpte ziyaret edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.