Kedi dışkısından üretilen dünyanın en pahalı kahvesi

Ülkemizde Luwak kahvesi yada misk kahvesi olarakta bildiğimiz ve orjinal adı Kopi Luwak olan bu dünyanın en pahalı kahvesi kediye benzerliğiyle dikkat çeken Misk Kedisinin dışkılamasıyla elde edilir.

Misk dünyanın en pahalı kahve unvanını elinde bulunduran Kopi Luwak’ın üretimine katkı sağlayan canlı çeşitidir. Kedigiller familyasıyla akraba olan Misk Kedisi kuyruğunun altındaki testislerden salgıladığı kokudan dolayı bu adı alırken, parfüm ve ilaç gibi birçok ürüne katkı sağlayıp cinslerine göre değişmektedir.

İçlerinde en özel tür olan Asya Palmiye Misk Kedisi, Kopi Luwak’a tadını/ kokusunu veren canlı olurken bunu sindirim yoluyla gerçekleştirmektedir. Kahvenin faydaları ve kahvenin bilinmeyenleri yazımızda buna benzer diğer kahvelerden ve kahvenin faydalarından bahsettiğimizi hatırlayanlarınız vardır


Asya ve Afrika’da yaşayan misk kedileri genelde geceleri dışarı çıkarken, kovuklarda ve kayalarda yaşamaktadır. Fakat palmiye cinsleri olanlar -ki Kopi Luwak’ta faydalanılan cinsi- ağaç ve sularda da yaşamakta olup, Endonezya’daki Sumatra Adası ve çevre adalarda ikamet etmektedir.

Sansara benzeyen misk kedileri ağaçlardaki kahve çekirdeklerinin kirazlı kısımlarını tüketip, 1-1.5 gün sonra dışkılama yoluyla Kopi Luwak’ın üretilmesini sağlamaktadır.

Miskler ya da Luwaklar’ın midesindeki enzimlerle mayalanan çekirdekler, dışkıyla dışarı atılırken önce toplanıp, sonra temizlenip, en sonunda da kavrularak kahve çekirdeği haline getirilmektedir.


Kahvenin yumuşak aroması ve acımsı olmaması ise luwak’ın mide asiti sayesinde olurken, bir luwak yılda ortalama 250 kilo çekirdek dışkılayabilmektedir. Doğu Timor ve Filipinler’de de üretilen kahvenin bir fincanı 100 dolara satılırken, içenlere bu kahveyi içen kaçıncı kişi olduğu sertifikası da verilmektedir (daha yereldir).

Kahvenin kilosu 550-850 dolar arasında olduğu için Asya Palmiye Misk Kedileri’ni avlama oranı artmış ve Kopi Luwak üretimi için tehdit oluşturduğu açıklanmıştır. Bu da kahveyi daha pahalı yaparken, asıl pahalı olması dünyadaki dördüncü büyük kahve üretici olan Endonezya’nın 1700’lerdeki tarihine dayanmaktadır.

18.yüzyılın başında Hollanda Doğu Hint Adaları yani bugünkü Endonezya, tarımsal bitkiden nakit sağlayabilmek için koloni haline kurulmuş kahve tarlalarından faydalanmıştır. Az gelişmiş bir ülke olarak ihracat sayesinde ülkeyi kalkındırmak amacıyla hareket eden Hollanda Doğu Hint Adaları (Endonezya) Yemen’e kahveyi tanıtmış ve yerli halkına kendi kullanımları için kahve meyveleri toplatmıştır.


Yerli çiftçiler tarımcılık sırasında misk kedilerinin kahve tükettiğini görmüş ve tarlalara bıraktıkları dışkılarındaki kahve çekirdeklerini de toplamıştır. Sonradan bu dışkının koku verdiğini ve kahveye aroma kattığını farkeden çiftçiler, luwak dışkılarını toplayarak Kopi Luwak diye bilinen kahve çekirdeğinin tarımcılığını yapmaya başlamıştır.

Kopi Luwak ilk dönemler çiftçilerin biraz zahmetle ürettiği aromalı bir kahve olurken, pahalı olması sömürge döneminde gerçekleşmiştir. Ve o zamandan sonra misk kahvesi olarak keşfedilip özel şekilde üretilip-sunulan Kopi Luwak, 1995 yılında Nobel Ödülü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir