İlginç Bilgiler

Kara Delik ile ilgili Bilinmeyenler

Enteresan Bilgiler
kara delik nedir

Kara delikleri görmenin en zor yanı karanlık olmaları. Kara deliklerin içinde ne olduğunu bilmiyoruz ve dışarıya ışık saçmıyorlar bu yüzdendir ki gözlenemezler lakin muazzam kütleçekim alanlarının yakınındaki maddeye olan etkileriyle “gözlemlenebilirler”.

Örneğin büyük bir yıldızın ölümüyle kara delik açılabilir . Böyle bir yıldız tükendiğinde, iç termonükleer yakıtlar, çekirdeğinin sonunda Yaşam çekirdeği kararsız hale gelip yerçekimsel olarak kendi üzerinde içe doğru çöker ve yıldızın dış katmanları söner.

Her taraftan düşen kurucu maddenin kırma ağırlığı , ölmekte olan yıldızı sıfır hacim denilen sonsuz yoğunluklu bir noktaya sıkıştırmaktadır. işte buna tekillik denir .


Bir kara delği gözlemlemek için neredeyse dünya boyutunda bir teleskop gereklidir ama bilim insanları interferometre adında bir yöntem geliştirdiler. Bu yöntemde, görece küçük çok sayıda teleskop, koordineli bir şekilde çalıştırılarak, sanki çapı daha büyük bir teleskop gibi kullanıldı yani dünya boyutunda olmasa da ona yakın boyuta ulaşıldı ve sonunda dünyanın farklı ülkelerinden 200’e yakın bilim insanının ortak çalışması ile bir ilk başarıldı ve ilk kara delik görüntülenebildi.

kara delik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.