Kadınların vazgeçilmezi Stiletto Topuklu ayakkabı ve Stiletto tarihi

Uzun, ince ve sivri topuklarıyla tanınan Stiletto ayakkabılar adlarını esinlendikleri bir hançerden almışlardır. Uzun, ince ve bıçak görünümlü bir kama olarak bilinen bu hançer Stilus olarak bilinmektedir

“Stilo” daha küçük hançerlere denmiş ve 1953 yılına kadar bu şekilde tabir edilen ayakkabılar o yıl itibariyle stiletto topuk olarak onaylanmıştır.


1930’lardan itibaren üretilen Stiletto Topuklar 2,5 santimden 25 santime kadar yükselirken, oldukça ince topuğuyla İtalyan stilettosu olarak bilinen kılıcı andırmaktadırlar. 1960’larda kitlesel olarak üretildiği görülürken, 1940’larda Fransız sahne şarkıcısı-aktristi Mistinguett’in stiletto giydiği bilinmektedir.

Fransız ayakkabı tasarımcısı Andre Perugia’nın 1906 yılından başlayarak tasarladığı ince ve yüksek topuklar, stilettonun yaratıcısı olarak kabul edilmesini sağlamıştır.


Dünyanın en uzun boylu kadınları listesini paylaştığımız yazımızdaki uzun boylu kadınlar o boylara topuklu stiletto ayakkabı giyerek erişmiş olmasalarda yine de o dönemin bazı topuklu ayakkabılarının 25 cm civarında olduğunu baz alırsak kişiyi bayağı uzun gösterebiliyorlar demektir.
Kelime olarak stiletto denmese de ince ve uzun topuklar stilettonun temelinin atıldığını göstermektedir.

Yüksek topuk ayakkabı kadın ve erkekler tarafından sarayda giyilirken, biraz zayıf bir malzeme ve geniş bir topukla giyildiği görülmüştür. Bu tasarımı geliştiren Fransız moda tasarımcısı Roger Vivier, ayakkabı topuklarını zenginleştirerek stiletto topuğu yaratmıştır. Kraliçe Elizabeth’in taç giyme ayakkabısından Beatles’in sahne ayakkabılarına kadar çok çeşitli topuk üzerine çalışmış olan Vivier, ince bir çubukla 1957 yılında fetiş olarak çizdiği stiletto topuğun tasarımcısı olmuştur.

50’li yıllarda fetiş öğe olarak sunulan ince topuklar, gerek duruşu gerekse parmaklara verdiği estetiksi haliyle 1960’larda moda olmuş ve hızlıca yayılmıştır.
Sahnelerde ve ünlülerde sıkça görülen Stilettolar, 1960’ların sonlarında Beatles dönemi başlamasıyla geri planda kalıp sokaklarda daha seyrek görülmüştür.

1974 yılında iğne topukla İspanyol moda tasarımcısı ve ayakkabı firması Manolo Blahnik tarafından yeniden sunularak önce butiklerde görülmüştür. Bunun beraberinde eski ve sivri burunlu, stoklarda kalan stilettolar tekrardan ortaya çıkmış ve bu stokların erimesi için pazarlardan mağazalara kadar herkesin ulaşabileceği kolaylığa gelmiştir.


Döneminde femme fatale kadının simgesi olup, yürüyüşü değiştiren Stiletto 1980-1990’larda ofis kadınlarının ayakkabısı olurken sonradan modası geçmiş, 2003 yılından sonra geri dönüş yaparak birçok farklı tasarımıyla moda olmuştur.

Femme fatale kadının algısı gibi stiletto algısı da popüler kültüre inmiş ve yine aynı amaca hitap ederek kışkırtıcı kadınsı öğe olmaktan geri kalmamıştır.


1970’lerde feminist kadın hareketleri dernekleri tarafınca, kadının nesneleştirici öğeler reddedilmiş ve ataerkil baskının ürünü olarak kimi gazeteciler tarafından da eleştirilmiştir. Kadınlara dair enteresan gerçekler yazımızda kadınlara dair bilmediğiniz bir çok şeyi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir