İşte size Dünyanın en uzun boyunlu kadınları ve Enteresan Hayatları

Tayland’ın en önemli kültür şehirlerinden biri olan Chiang Mai kendi içinde bulundurduğu ilginç kabilelerle ünlüdür. Ama bu kabileler arasında, Myanmar’da meydana gelen siyasi karışıklıklar sebebiyle Tayland’ın kuzeyindeki dağlık bölgeye göç eden Padaunglar ya da Karen Kadınları kabilesi en ünlü ve bilinen kabiledir.

Shan dilinde “uzun boyun” anlamına gelen Padaunglar aynı zamanda “Zürafa Kızlar” olarak da bilinmekte olup boyunlarına taktıkları halkalarla tanınmaktadır.

Padaung Kabilesi yaşadıkları alana göç ettiğinden beri hala mülteci kamplarında yaşamlarını sürdürmekte olup, kabilenin kızları 5-6 yaşlarında itibaren boyunlarına bronz halka kolyeler takmaya başlamaktadır.

Halkalar takılmadan önce boyunlarına merhem sürülen kızlar, büyüdükçe boyunlarındaki halkalar da değiştirilmektedir (aynı zamanda artmaktadır). Omuzları aşağı çekerek vücudun şeklini bozan halkalar boyunda da uzunlamasına bir bozukluk oluşturmaktadır.

Karen Kadınları’nın bu halkaları boyunlarına takmasının sebeplerinden birisi köle ticareti yapılırken çirkin görünmeleri, diğeri ise yaşadıkları yerdeki kaplanların ısırıklarından korunmak amacıdır.


Fakat söylentilerin aksine Padaunglar’ın geleneği kabul edilen halkalar, aslında ataları kabul ettikleri dişi ejderhaya benzeme istediğinden gelmektedir. Savaşçı ve özgür ruhlu olan Karen kavminin gurur simgesi olan halkalar aynı zamanda kadınların sadece boyunlarında değil bacak, kol hatta kulak memesinde dahi kullanılmaktadır.

Halkaları en çok kullandıkları alan boyun olurken, bir Padaung kadını hayatı boyunca ortalama 23 halka takmaktadır. Yaklaşık 10-12 kilogram ağırlığı bulan bu halkalar zamanla kadınların bedenleriyle bir olmakta ve çıkarması oldukça güçleşmektedir.

Bu halkaları takmaları onlar sadece uzun boyunlu yapmaktadır yani daha önce yayınladığımız Dünyanın en uzun boylu kadınları arasına girmelerini sağlayamaz bu davranış

Dünyanın en uzun boynuna sahip insan topluluğu olan Padaungların (en uzun boyun 40 cm) boyunlarındaki ağırlık onlara acı vermezken, çıkarıldığı takdirde boyunlarının düştüğü ve ömürlerinin kısaldığı bilinmektedir.

İşte size Dünyanın en uzun boyunlu kadınları ve Enteresan Hayatları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir