İnsanın çıldırmasına sebep olan taş Delilik Taşı

Delilik Taşı, Ortaçağ’da insanların beyinlerinin içinde olan ve akıl hastası olmalarına sebep olan taş olarak bilinmektedir.

15.yüzyılda insanların aklını kaybetmesinin sebebi olarak görülen Delilik Taşı, beyinden çıkarıldığı takdirde aklın geri geleceğine inanılmıştır.


Delilik taşının çıkartılması kafatasının kesilmesiyle mümkünken, bu yöntem en eski ruhsal tedavi şekli olan trepanning ya da trepanation (Trepanasyon) uygulamasının varyasyonudur. Trepanation baş ağrıları ve epilepsi tedavisinde kullanılırken, kafatasının silindir bir bıçakla delinmesiyle yapılmıştır.


Aynı zamanda bu yöntemin kötü ruhları da defettiği bilinirken, Delilik Taşı tedavisi de aynı şekilde uygulanmaktaydı. Delilik taşının kafadan çıkarılma işlemi ressam Hieronymus Bosch tarafından “deliliğin tarihi” isimli yukarıda fotoğrafını paylaştığımız eserinde resmedilmiştir, sanatta çok kez resmedilen bir olaydır aslında bu mevzu.


Resimde kafasında huni takılı bir adamın, deli bir adamın kafasını oyduğu görülüyor ve Şarlatan olarak görülen bu adamla birlikte olaya eşlik eden kadın ve kafasındaki kutsal kitap, insan aptallığının tasviri olarak kabul edilmektedir.


Şimdiki zamanlara baktığımızda ise gerek delilik taşı gerekse bu resim, 2002 yılında Cannes Film Festivali’nde en iyi kısa film seçilen 6 dakikalık yapıma konu olmuştur.

Akıl hastanesinde geçen Stone of Folly isimli kısa filmde delilik taşının diğer delilerce çıkarılması anlatılırken, bambaşka bir eleştiri getirerek olayın absürtlüğüne vurgu yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir