İşte size Dünyanın en dövmeli kadını

İngiliz şehri Yorkshire doğumlu olan İsobel Varley şaşırtıcı bir şekilde, 40’lı yaşlarının sonlarında ilk dövmesini yaptırmıştır.

Bu dövme sanatı için çok geç bir yaş olsa da onu dünyanın en fazla dövmeye sahip olan kadını yapmaya yetmiş.

İsobel Varley

Vücut modifikasyon topluluğu diye tanımladığımız dövme sanatı içinde ikonik bir figür olan Isobel’in vücudunun yüzde 93’ü dövmelerle kaplıydı.


Her şey küçük bir kuş dövmesi ile başladı

Vücut süslemelerine olan ilgisinin nasıl geliştiğini açıklayan Isobel, “Aslında sadece küçük bir tane kuş dövmesi yaptırmak istiyordum ve kafamda sadece o vardı ama sonrasında bu sanata o kadar aşık oldum ki adeta bir bağımlısı oldum demişti.


İsobel’in vücudunda dövme yaptırmadığı sadece bir kaç yer vardı. Yüzünün bir kısmı, kulakları ve ayak tabanları ile ellerini bir kısmı dışında geriye kalan her yeri dövmeliydi.


Çok sayıda dövmesine rağmen, Isobel yüzüne dövme yaptırmayı hiç bir zaman istememiştir bu onun kırmızı çizgisiydi ve onu da şu sözlerle açıklamıştır. “İnsanların nasıl göründüğümü görmelerini ve beni hiç bir zaman unutmamalarını istiyorum” demiştir.


1937 yılında doğan İsobel 2015 yılında yani 78 yaşındayken aramızdan ayrılmıştır.


Dövmelerle ilgili bilinmeyenleri anlattığımız yazımızda dövme tarihinin geçmişten bugünesinin inceliklerini bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir