Domates Festivalinin çıkış hikayesi ve Enteresan Gerçekler

Ülkemizde domates fiyatlarının tavan yaptığı bugünlerde dünyanın bazı ülkelerinde domates savaşları adı altında yapılan festivalleri görüp gıpta etmemek mümkün değil

İspanya’nın Valencia kentindeki Bunol kasabasında her yıl Ağustos ayının son çarşambası düzenlenen La Tomatina yani Domates Festivali, dünyanın her yerinden misafirlerini ağırlarken 75 yıldan beri geleneksel olarak sürdürülmektedir.

Her domates festivali sonrası ispanya sokakları adeta tarihçesini anlattığımız ketçap sıkılmış gibi oluyor


1944-1945 yıllarına dayanan İspanya Domates Festivali’nin çıkışı kentteki geçiş töreninde birbirleriyle itişen gençlerden birisinin yere düşmesiyle başlamış. Duruma sinirlenen genç manavdan aldığı domatesleri diğer gençlere fırlatınca kavga büyümüş ve her yıl bir grup insan aynı zamanlarda domateslerle orada savaşmaya başlamış. 1980 yılına kadar polis tarafından engellenip gayriresmi şekilde sürdürülen festival sonradan belediye tarafından finanse edilip, düzenlenmeye başlamış. Dünya çapında bir festival olan Domates Festivali’yle ilgili diğer hikayede sevilmeyen bir belediye başkanına -meclis üyesi de olabilir- protesto için atılan domatesler bir çeşit savaşa dönünce eğlenceli bir hale gelmiş ve her yıl tekrarlanmaya başlamıştır. Diğer hikaye ise bir domates kamyonun devrilmesine dayanmaktadır.

Dans, müzik, havai fişek, geçit törenleri, Paella yarışları (İspanya’nın geleneksel yemeği) gibi etkinlerle desteklenen festival bir hafta sürerken, sabah 10’da şehir merkezine gelen büyük domates kamyonetleriyle ilk startını alıyor. İki katlı bir bina uzunluğundaki sırığın tepesine yerleştirilen domuz etine ilk ulaşan kişi (çok zordur genelde kimse ulaşamadan festival başlar) tarafından ilginç bir seremoniyle başlayan festival, su tanklarının atışıyla tam olarak başlıyor ve 1 saat sürüyor.

Su tanklarının bitiş için attığı ateşten sonra domates fırlatmak yasaktır ve sokaklar temizlenmek zorundadır (belediye su püskürterek temizler).


Katılımcılar Bunol Nehri’nde temizlenirken, ev ve mağaza sahipleri evlerinin dışının kirlenmemesi için her yeri plastikle kaplatsa da yine de halk bu durumdan oldukça memnundur.

20 bin – 40 bin arasında kişinin katıldığı Domates Festivali’nde koruyucu gözlük ve eldiven giyilirken, domatesler fırlatılmadan önce mutlaka sıkılmalıdır (can yakmaması için). Savaş esnasında gruplaşmak yasakken, tanımadığınız binlerce insana özgürce domatesleri fırlatmak serbesttir.

Savaş bittiğinde ise Bunol sokakları İspanya’nın geleneksel çorbası Gazpacho’yu andırırken, İspanyollar bu festivali aynı zamanda dünyanın en büyük gazpachosu olarak da adlandırıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir