İlginç Bilgiler

Dişleriniz ile ilgili bilmediğiniz 5 Enteresan şey

Enteresan Beşli
diş

Ağız tüm vücut anatomimizin küçük bir bölümünü oluşturuyor olsa da, içinde yemenize, içmenize, konuşmanıza ve ışıltılı bir gülümesemeye sahip olmanıza yardımcı olmak için birarada çalışan birçok bölüm ve oyuncu vardır. Kilit oyuncular arasında kesici ön dişler, köpek dişleri, küçük azı dişleri, azı dişleri, dişeti çizgisi, diş kökleri, dentin ve pulpa (diş özü) yer alır.

1- Eksik dişlerle doğabilirsiniz. Var olan ve hesaplanan tüm 30 inci beyazı bulundurmak sizin için normal gibi görünse de, bunun lüks olduğunu düşünün. Sadece bir dişi eksik doğmuş birçok kişi vardır.Bunlardan biri de Ünlü bir aktör olan Ed Helms’tir ve ( Hangover filmlerinde Stu rolünde oynadı ) eksik bir dişle dünyaya gelmiştir.


2-Yirmilik dişler çene boyutlarının küçülmesinden dolayı genelde alınmaktadırlar.Yirmilik dişleriyle doğmuş bireyler çenelerinin çok küçük olduğunu ve çıkarılması gerektiğini görebilirler. Yirmilik dişlerin alınması çok yaygın bir uygulamadır ve insan vücudundaki değişikliklerin son birkaç bin yıl veya daha uzun bir süredir yansımasıdır.


3- Odotoma hastalığı sayesinde 200’den fazla dişe sahip olabilirsiniz. Hindistan’da bir adam, 230 civarında sayıya sahip olan dişlerini çektirmek için yedi saatlik bir ameliyat geçirmiştir.


4-Bebek dişleri bir kişi 12 yaşına gelene kadar kaybolmaz. Anne karnında gelişen ve bir bebeğin yaklaşık altı aylık civarındayken başladığı anlarda ortaya çıkan bebek süt dişleri aslında çok önemlidir.


5-Ağız ve diş sağlığı, genel sağlıkla bağlantılıdır.Bir kişinin ağzına bakmak, genel sağlık durumları hakkında çok şey gösterebilir. Bir kişinin ağız sağlığında hastalık ve koşullar için kaç risk faktörünün olduğu da tespit edilebilir. Kötü beslenme sadece diş boşluğuna ve sorunlarına değil aynı zamanda obezite, felç, diyabet gibi bir çok soruna da yol açar.

Diş sağlığı ve dişlerimiz hayattan zevk almamız için çok önemlidir, insan dair daha fazlasını merak ediyorsanız eğer insan beynine dair ilginç bilgiler yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.