Çoraplar ile ilgili az bilinen Enteresan Gerçekler

Çorapların insanlığın en büyük icatlarından biri olduğunu biliyor muydunuz? İlginçtir ki, Taş Devri’nden beri atalarımız ayak bileklerini örten bir kürk şeridi giyiyorlardı.

Yunanlılar, M.Ö. 8. yüzyıldan itibaren, ayaklarını sarmak için hayvan kepçelerini kullandılar. Yunanlıların örneğini baz alarak Romalılar da çorap benzeri şeyler kullanmaya başladı. O andan itibaren, Avrupa çoraplarla tamamen fethedildi. 10. yüzyılda, sadece zengin insanların paraları çorap almaya yetecek kadardı. Bu, üretim güçlüğünden kaynaklanıyordu.


Böyle bir hediye krallar tarafından bile takdir edilirdi. Bunun ne kadar sürdüğü belli değil, ancak 1589’da William Lee çoraplar için bir örgü makinesi icat etti. 20. yüzyılda, çoraplar pamuk ve yünden yapılmaya başladı, sonra ise naylon çoraplara öncelik verildi.


1937’de keşfedilen sentetik elyaflar, New York’taki fuarda “Naylon” olarak sunuldu (New York’a bir hediye). Geleceğin çoraplarının nasıl olacağı ise bilinmemektedir, ancak bugünün çorapları 300 yıl önce yapılanlardan neredeyse hiç farklı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir