İlginç Bilgiler

Çamaşır Makinesi Tarihi ve Enteresan Bilgiler

Bilinmeyenler Enteresan Bilgiler İlginç Bilgiler İlginç Sorular
thor

19.yüzyıla kadar kadınların dere ya da akarsu kenarlarında tokaçlayarak yıkadıkları çamaşırlar, akarsu olmadığı yerlerde tahta, bakır ya da demir leğenler içinde yıkanmıştır.

Elde çamaşır yıkama süreci Çamaşır Makinesi icadına rağmen oldukça uzun sürmüş ve 1886 yılındaki hesaplamaya göre bir günde 8-10 kez su taşıma, kuyudan çekme, pompalama işlemleri kadınlar tarafından gerçekleştirilmiştir.

El emeğini azaltmak için suyun sıcaklığını koruyan metal tekneler içinde küreklerle çamaşır yıkandığı görülürken, bunun da el emeği ve ocakta pişirilen bir sistemle çalıştığı görülmüştür. Çamaşır yıkamak için icat edilen fırçalama tahtası 1797’de Amerika’da yapılmışken, yine Amerika ve de İngiltere’de ticari amaçlı buharlı çamaşır makineleri görülmüştür.

Bu buharlı makineler çamaşırhanelerde kullanılırken geleceğin çamaşır makinesine önderlik etmemiştir. 1782’de Henry Sidgier ahşaptan ve altıgen biçimde kapalı bir çamaşır teknesi yapmış ve de bu teknenin içine tahta çubuklar koyarak çamaşırların sıkışmasını sağlamıştır. Bu sıkışma merdane görevi görürken çamaşırlar hem durulanmış hem de ütülenmiştir. Fakat oldukça fazla kol gücü isteyen bu sistem normalden daha fazla vakit almıştır. Bu yüzden ki 1800’lerin ortasına kadar çamaşır makinesi özellikle merdanesi açısından çok fazla evrim geçirmiş, 19. yüzyıla kadar buharla çalışması söz konusu olmamıştır.

1862 yılında Londra Sergisi’nde sıkma silindirleriyle birleşik döner çamaşır makinesi gösterilirken, 1874’te Indiana’da bir adamın eşine doğum günü hediyesi olarak çamaşır makinesi yaptığı da söylenmiştir.

1904 yılına kadar insan gücüyle çalışan Çamaşır Makinesi kişisel denemeler olarak kalırken, mühendis Alva John Fisher dünyanın ilk elektrikli Çamaşır Makinesi’ni icat etmiştir (1901, 1904, 1906 tarihlerinden biridir) .

Çamaşır makinesinin bilinen mucidi Alva J. Fisher olurken aynı zamanda makinenin bir mucidinin olmadığı da kayıtlarda yer almaktadır. Bununla beraber Fisher’in tasarladığı ve 1908’de üretilmeye başlayan elektrik enerjisiyle çalışan çamaşır makinesi “Thor” adını alarak Chicago merkezli Hurley Machine Company tarafından üretilmeye başlanmıştır. Makinedeki kirli çamaşırlar yatay olarak yerleştirilmiş metal bir tamburun içindeyken, bu tambur elektrik sayesinde dönmekte ve çamaşırlar birbirinin üzerinden geçerek yıkanmaktadır. 1910 yılında patenti alınan Thor, geleceğin Çamaşır Makineleri’ne ilham vermiş ve bundan sonraki makineler Thor’un yarattığı temel üzerinden gitmiştir.

Amerika’da 1928 yılına kadar 900 bin kadar çamaşır makinesi satılırken işsizlik oranlarının yükseldiği ve beraberinde depresyonun görüldüğü de resmi kayıtlarda yer almaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.