Borsa ile ilgili bilinmeyenler ve borsa ile zengin olan insanlar

Borsa, genel olarak ifade edersek eğer halka arz edilmiş şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı ve ticaretlerinin yapıldığı platformlar olarak ifade edilir. Borsalarda hisse senetleri alınıp satılarak, alım satım arasındaki fiyat farkından yani arbitrajdan kazanç edilir

Borsaciligin tarihi genel olarak 14. yüzyila dayanmakla beraber Milattan Önce 1200-1500 yillarina kadar gitmektedir. Roma ve Finikelilerin yazitlarindan elde edilen bilgilere göre, bu çagda yasayan insanlar, gerçeklestirdikleri panayirla ilk borsaciligin temelini atmislardir.


Milattan Önce 5. Yüzyilda Roma imparatorlugu Roma’nin içinden geçen Tibre nehrinin kiyisinda Roma Krallarindan Bosarium’un adini tasiyan forumda Collegium Marcatorum adini tasiyan bir müessese olusturmustur. Mahalle tüccarlarin, toptancilarin ve aracilarin ticaret yapmak amaciyla bir araya geldikleri bu müessesenin olusmasiyla bugünkü anlamda olmasa bile borsanin ilk temelleri borsanin temelleri atilmis sayilmaktadir.

12. ve 13. yüzyillarda senedin bulunmasi ve kullanilmaya baslamasiyla yeni bir dönem baslamistir. Senetlerin alışverişte kullanilmasi, ticaretin pratiklesmesine ve kolaylasmasina neden olmustur.


Günümüze dönecek olursak yatırımcılar için borsanın işlevi al ve sat yapıp para kazanmak iken, hisselerini dağıtmak isteyen şirket için de borsa, nakit olarak sermaye kaynağı oluşturma işlevi görmektedir. Örneğin, bir şirket yeni bir proje için sermayeye ihtiyaç duyuyorsa hisselerini borsalarda satabilir ve bu sayede paralar kazanarak onu da tanıtımına, reklamına veya diğer yatırımlarına harcayabilir.


Uluslararası platformda Hong Kong, Tokyo, Londra gibi coğrafi ve ticari merkezlerde bulunan global piyasaların yanı sıra, her ülkenin kendi içinde oluşturduğu kurumsal borsalar bulunmaktadır. Mesela, ülkemizde Borsa İstanbul (BIST) bulunmaktadır.


Borsada ticareti yapılan tüm malların fiyatları, serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre belirlenir.
Arz ve talep durumu çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça değiştiğinden fiyatlar da sürekli hareket halindedir.


Borsada çok miktarda mal varlığına sahip spekülatörlerin, bu söz konusu maddi gücü herhangi bir yatırım aracına yönlendirerek borsayı bir anda düşürebilir veya yükseltebilirler. Dolayısıyla Borsa tüm denetleme ve yasaklara rağmen manipüle edilebilir olması nedeniyle riskli bir piyasa olabilmektedir.


Fiyatların dalgalı olması sayesinde yatırımcılar, fiyatı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi veya yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaparak gelir elde edebilirler.


Borsadan nasıl para kazanılır


Borsada para kazanmaya başlamak için yatırımcıların borsa piyasalarında işlem gören ürünlerden herhangi birini veya birkaçını alıp satması yeterlidir. Örneğin, herhangi bir şirketten belirli bir miktarda hisse almak ve satmak borsada para kazanmak için atılacak ilk adımlardan biri olacaktır.


Dünyanın en zengin Borsacısı


82.5 milyar dolarlık servetiyle borsa dünyasının en zengin adamı olan ve Dünyanın en zenginleri listemizde bahsettiğimiz üzere kendisine 3.sırada yer bulan Warren Buffett, hisse senedi alıp satmaya daha çok küçük yaşlarda başlamıştır.

Ayrıca Warren Buffett, daha 6 yaşındayken dedesinin bakkalını işletmeye başlamış ve sattığı 6’lı coca cola şişelerinin tanesini 5 cent karla satarak ilk kazancını elde etmiştir.

11 yaşında hisse senedi alıp satmaya başlaması da, borsa simsarı olan babasının yanında çalışmaya başlamasıyla olmuştur.


Para yönetme konusunda büyük bir başarıya sahip olan Warren Buffett, daha 11 yaşındayken aldığı hisseleri biraz yükseldiğinde satmış ve kar elde etmiştir.

Daha sonra bu sattığı hisse senetlerinin ileri ki yıllarda daha fazla yükseldiğini gördüğü zaman da, uzun vadeli yatırım yapması gerektiğini anlamıştır. Bu anlayışı sayesinde de dünyanın en zengin adamı listemizde hızla ilerlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir