Kadıköy Boğa Heykeli ile ilgili bilinmeyenler

Ona yerinde duramayan heykel desek yeridir, aynı zamanda bir adres tarif ikonu ve buluşma noktası lokasyonu olarakta kullanılıyor Kadıköy’ün meşhur simgesi olan Boğa Heykeli.

Heykel Orijinal adıyla Dövüşen Boğa olup 1987 yılında bugünkü yerine konmuştur. Yonttuğu hayvan heykelleriyle bilinen Fransız heykeltıraş Isidore Jules Bonheur’un eseri olan Boğa Heykeli, mülkiyeti açısından oldukça tartışmalı bir eserdir çünkü sürekli yer değiştirmiştir boğa heykeli.


Almanya ve Fransa arasında paylaşılamayan ve birkaç kez aralarında el değiştiren bölge Alsas-Loren ya da Alsace-Lorraine, ilk etapta Fransa’ya bağlanmıştır. Dövüşçü ve kızgın boğa olarak Fransız gücünü temsil eden heykel, bu bölgeye güç simgesi olarak Bonheur’un imzasıyla konmuştur.

1870’lerde muharebe kaybeden Fransa’nın elinden Almanlarca alınan bu bölgeyle beraber, Boğa Heykeli de alınmıştır.


Osmanlı döneminde Alman imparatoru II. Wilhelm İstanbul’u sık sık ziyaret ederken, bu ziyaretlerinden birisinde II. Abdülhamit’e Boğa Heykeli’ni hediye etmiştir. İlk önce Osmanlı’nın ana sarayı olan Yıldız Sarayı’nın bahçesine konan heykelin sonraki durağı tarihi çiftlik olan Bilezikçi Çiftliği olmuştur.


Bilezikçi Çiftliği’nde Boğa Heykeli’nden başka Geyik ve At heykeli de görülürken bu dönem sonrası Boğa Heykeli paşaların köşklerini süslemiştir. En son Beylerbeyi Sarayı Mermer Köşk’te görülen Boğa Heykeli, At ve Geyik Heykeli’yle beraber, kamulaştırılan köşkte mirasçılar tarafından satışa çıkmıştır.

At ve Geyik heykeline Sabancı ve Koç talip olmuş; At’ı Sabancı, Geyik Heykeli’ni ise Koç almış olup Boğa Heykeli’nin o yıllarda köşkte olduğu kanıtlanamamıştır (arşivlerde).


Hemen sonrasında Boğa Heykeli Taksim Gezi Parkı tarafı Divan Otel (Elmadağ) önüne konurken kamulaşmış haliyle ilk kez Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin Taksim cephesinde görülmüştür. Daha sonra Anadolu yakasına taşınan Boğa Heykeli ilk etapta Kadıköy Belediye Binası’nın önüne konmuş ve burada 20 yıl durmuştur (1967-1987).


1987 yılında ise son durağı olan yuvarlak çember içine konarak çiçekler içinde Altıyol’a konmuş ve meşhur Boğa Heykeli adını sağlamlaştırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir