Anksiyete ve kaygı bozukluğuna iyi gelen yiyecekler

Dünya üzerinde sayısız insan anksiyete ve kaygı bozukluğu ile başa çıkmaya çalışıyor ama bunda pekte bir sonuç alamıyor. Anksiyetenin yaygınlaştığı durumlarda ise kişiler ilaçlara, bitkisel tedaviye ve yiyeceklere yöneliyorlar

işte size bu yüzden endişelerinize iyi gelebilecek yiyeceklerden bahsedeceğiz

Yaban mersini

Yaban mersini C vitamini ve antioksidanlarla doludur. Kendimizi endişeli hissettiğimizde, vücudumuzun hücrelerimizi korumamıza yardımcı olması için C vitaminine ihtiyacı vardır. Diğer sağlıksız atıştırmalıklar yerine yaban mersini tüketerek, hücrelerimizi artırabilir ve kaygımızı azaltabiliriz.

Badem

Vücudumuzdaki yetersiz magnezyum, nörotransmitter serotonini azaltır. Neyse ki, 1 avuç badem 75 mg magnezyum içerir. Bir dahaki sefere aperatif almak istediğinizde, kurabiye veya cips gibi diğer gevrek yiyeceklerin üzerine badem seçmeyi düşünün.

Somon

Omega-3 yağ asitlerinin kaygıyı azaltma konusunda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Omega-3’e sahip yiyecekler, eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asit (DHA) gibi önemli yağ asitlerini içerir.
Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin diğer yiyecekler arasında soya fasulyesi ve chia tohumu bulunur.

Yumurta

D vitamini ve protein bakımından zengin olan yumurtalar vücut için gerekli olan amino asitleri sağlar. Bir amino asit olan triptofan, ruh halinizi düzenleyen ve endişenizi gideren serotonin üretmeye yardımcı olur.

Bitter çikolata

Yüksek miktarda amino asit triptofanın yanı sıra magnezyumun birleştirilmesiyle koyu çikolata, sağlığınıza faydaları olduğunu bildiği için atıştırabileceğiniz bir tatlıdır.Şeker eklenmesine rağmen, bitter çikolata hala diğer seçeneklerin yerini alıyor. Bitter çikolata seçerken, yüzde ne kadar yüksekse, o kadar iyidir.Bir dahaki sefere markete gidip çikolata seçimini görünce yüzde 70 veya daha fazlasını hedeflemeye çalışın!

Yoğurt

Yoğurt Lactobaccilus ve Bifidobacteria olarak bilinen sağlıklı bakteriler içerir. Bu bakteriler, fermente gıdalar gibi beyin için faydalıdır.Göz önünde bulundurabileceğiniz diğer fermente gıdalar arasında peynir , kimchi ve lahana turşusu bulunur.

Hindi Eti

Daha önce de belirttiğimiz gibi, triptofan kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Yumurta ve hindi gibi protein içeriği yüksek yiyeceklerde bulunur. Genellikle hindiyi yedikten sonra insanlar uyukluyorlar bunu yapan şey ise amino asit olarak bilinen triptofandır. Aslında, bu amino asit ruh halini düzenleyebilir ve aynı zamanda kişiyi rahat uyutabilir.

Avokado

Magnezyum ve B vitamini bakımından zengin olan avokado, sağlıklı bir beyin geliştirmek için ihtiyacınız olan besinleri ve vitaminleri veren  B vitamini sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu için, avokado yemek kaygı ve strese yardımcıdır. Avokadolar mükemmel bir seçimdir, çünkü hem B vitamini hem de magnezyum sunar

Lahana

Vitamin yönünden zengin olan bir başka besin ise kale lahanası ve diğer koyu yapraklı yeşilliklerdir. Kale, antioksidan seviyelerini desteklemeye ve beynin işlevini artırmaya yardımcı olan beta-karoten ve E vitamini ile doludur .

Kuşkonmaz

Düşük folat seviyeleri kaygıları olan kişilerde yaygındır. Neyse ki, kuşkonmaz yüksek düzeyde folat, anksiyete ile yardımcı olabilecek bir ruh artırıcı besin içerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir