Teknolojiyi tamamen reddeden Amerikan topluluğu Amişler ve Enteresan Hayatları

Amişler Hava karardığında mum ışığında oturuyorlar, sürekli aynı kıyafetleri giyiyorlar, At arabalarıyla ulaşım sağlıyorlar, devlete vergi vermiyorlar, sosyal güvenlikle ilgilenmiyor ve askerlik yapmıyorlar.

1644 İsviçre doğumlu Jakob Ammann, anabaptist bir lider olup (yüzük takmak, yemin etmek, devlet memuru-asker olmak gibi Hıristiyanlığın normal ögelerini reddederler,mezheplerini yetişkinken kendileri seçmeleri için vaftiz edilmezler) yaygın olan tutucu Hıristiyan mezheplerinden Amish’lerin (Amiş) kurucusudur. (Amishlerin kökü anabaptistlere dayanır).

“Ammann” soyadından türeyen “Amish” adı bu dini harekete isim babalığı yapmış ve 18. yüzyılda Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde kurulmuştur (günümüzde Amerika ve Kanada’da yaygındırlar. 19. yüzyılda Almanya, İsviçre ve Fransa göçmenleri tarafından yayılmıştır).

Pensilvanya Danca’sı konuşan Amishler kilisede Almanca, eğitim hayatlarında İngilizce konuşmaktadır. Kendine ait saç stilleri, giyim tarzları bulunan toplulukta kadınlar saçlarını bir çeşit boneyle örtmektedir.

Dine ve geleneklerine bağlı olan Amishler basit bir yaşamı benimseyerek modern yaşamın sunduğu teknolojiden uzak durmaktadırlar (televizyon,telefon,elektrik vs). Teknolojinin insanı açgözlü yaptığını düşündüklerinden dolayı çiftçiler son model traktör kullanmamaktadır. Çünkü tarlayı çabuk sürüp çok çalışmak isteyecek olan çiftçi, daha fazla toprak isteyip zenginliği hedefleyecektir ki bu da toplumun düzenini,idealini bozacaktır.

16 ile 25 yaş arasında vaftiz olan bireyler (kendi mezheplerini seçme mevzusu), vaftiz olmadan evlenemezler ve sadece kendi topluluklarından kimselerle evlenebilirler.

İncil’i çocukken öğrenmeye başlayan Amishler her pazar birisinin evinde toplanıp ibadetlerini gerçekleştirirken, Pazar öğleden sonra çalışmamaktadırlar (aileleriyle vakit geçiriyorlar). Nüfusları hızla büyürken yasak olmamasına rağmen doğum kontrolü yapmayan Amiş aileleri ortalama 7 çocuğu sahiptirler. Çocuklarını 8. sınıftan sonra evde eğitmeye inanırlarken yüksek öğrenimin maddiyat düşkünlüğü yaratacağını düşünmektedirler.

Kadın erkek eşitliğine inanmayan Amish toplumunda erkekler tarım, inşaat, ahır işleriyle uğraşırken kadınlar dikiş-nakış,ev işleriyle uğraşmaktadırlar. Her ailenin ahırı bulunurken çiftliklerinden geçimlerini sağlayan Amishler, ulaşım için at arabası kullanmaktadırlar. İncil öğretilerine göre şiddete karşı olan toplumda görülen şiddet vakaları da affedilmektedir. Dış dünyaya tamamen kapalı olan Amishler ünlülerden, siyasetten ve kendileri dışındaki dinlere kadar fikirsiz bir topluluktur.

Kurallara uymayanlar Amishler dışlanırken tüm Amishlerle de ilişkisi kesilmektedir. Son olarak Rumspringa denen bir dönemleri bulunan Amishler’in ergenliğe gelmiş gençlerine bir süreliğine modern dünyaya katılmasına izin verilmektedir. Bu sürede gençler Amish toplumunu mu yoksa modern toplumu mu tercih edeceğine karar vermektedir. Böylece hem dışarıdaki toplumu merak etmeyen, hem de kendi kararlarını kendi veren gençler yetiştirmeyi amaçlamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir