Amerika’da yaşayanların Olmazsa olmazı 10 Enteresan durum

Kiminin rüyası kiminin ise hasretliğidir ülkesinden ve sevdiklerinden uzakta yaşamak. Bazıları sadece hayalini kurarken bazıları ise çoktan uyanmıştır o rüyadan ve artık özlem dolu gerçeklerle baş başadır.

İşte size Amerika’da yaşayan türklerin iyi bildiği 10 enteresan durum

Amerikalıların bayılarak yediği içtiği şeylere şöyle bir bakıp kendi ülkenin yemeklerini özlemek

Adını kimsenin doğru telaffuz edememesine alışmak ve hatta bir süre sonra insanları bu konuda düzeltmekten vazgeçmek

Sokakta yürürken yanından geçenlerin Türkçe konuştuğunu duyunca elinde olmadan heyecanlanmak. Bir de eğer yanında Türk olmayan bir arkadaşın varsa ona nedensiz bir sevinçle, “Yanımızdan geçenleri duydun mu? Türkçe konuşuyorlardı!” demek.

Anneni, babanı, Türkiye’deki arkadaşlarını ve sevdiklerini aramadan önce hep küçük bir matematik hesabı yaparak saat farkını hesaplamak zorunda kalmak.

İki telefon hattı kullanmak. Biri senden numaranı istediğinde “Acaba hangisini versem? İkisini de mi?” diye kendine kısaca sormak.

Boğaz havasını, vapuru, denizi özlemek. Özleyip yerlerini herhangi bir “river”la dolduramamak.

Türkiye’deki bahşiş sisteminin ne kadar kolay ve kişiye bağlı olduğunu anlamak. Amerika’daki bahşiş mantığını asla çözememek.

Bazı kelimelere ne kadar alışmış olduğumuzu ve beynimizin yerine yenilerini koymasının ne kadar zor olduğunu fark etmek. “Kilogram” yerine “pound”, “metre” yerine “inch” , “Celcius” yerine “Fahrenheit” demekte zorlanmak.

“Kolay gelsin.”, “Afiyet olsun.” gibi sözlerin yabancı dilde karşılıklarının olmadığını fark etmek. Alışmış olduğun cümleleri kullanamayıp duygularını rahatça ifade edemediğini düşünmek.

Kısa tatillerde herkes aile ziyaretlerine giderken yalnızlığı sonuna kadar solumak ve farklı yerleri gezme planları yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir