İlginç Bilgiler

Akciğerleriniz ile ilgili Bilinmeyen 5 enteresan şey

Enteresan Beşli
akciğer

Göğüs boşluğunun büyük bir bölümünü dolduran, sağlı sollu iki parçadan oluşan, solunuma yarayan ve bu yolla kanı temizleyen organ diye bilinir akciğer ama sadece o kadar değil.

1- İnsan akciğerleri simetrik değildir. Her zaman birbirinizi yansıtan iki ciğer hayal ettiyseniz yanılıyorsunuz çünkü Sağdaki, soldakinden biraz daha büyüktür ve kalp dolayısı ile bu şekilde tasarlanmıştır


2- Akciğerler beyin tarafından kontrol edilir. Beyniniz, akciğerlerinize ne kadar nefes alacağınızı veya nasıl nefes alacağınızı söyler, bu yüzden elinizde olmadan nefesinizde değişiklikler yaşayabilirsiniz


3- Akciğerler hakkında diğer organlara kıyasla çok özel bir gerçek vardır o da su üzerinde yüzebilmeleridir . Vücudunuzdaki başka hiçbir organ bunu yapma yeteneğine sahip değildir. Bunun başlıca nedeni akciğerlerin soluk almanızdan sonra bile her zaman bir litre hava içermesidir.


4- Akciğerleriniz arkadaki omuriliğinize ve öndeki göğüs kemiğinize bağlıdır. Korunması için göğüs kafenizde tutulurlar.


5- Ortalama bir yetişkin dakikada 16 nefes alır. Bu, sahip olduğunuz işin türüne, yaptığınız faaliyete ve ne kadar stres altında olduğunuza bağlı olarak değişebilirdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2019 Tüm Hakları Saklıdır-www.EnteresanHayatlar.Com EnteresanHayatlar.com sitesini görüntülediğiniz an sitenin Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.