Ağlayan Çocuk Tablosu ve Enteresan Gerçekler

1911-1981 yılları arasında yaşadığı bilinen Bruno Amadio, İtalyan ressamlardan birisidir. Fakat yaşamı ve kendisi hakkındaki bilgiler neredeyse yok denecek kadar azdır. Kendisi “Bragolin” takma adıyla bilinirken Franchot Seville, Giovanni Bragolin ve J. Bragolin olarak da eserlerini imzalamıştır.

Bragolin “Ağlayan Çocuklar” serisinin yaratıcısı olarak ün yapmış ve bugün dahi bu çocuklardan birisi evlerden,vitrin camlarına kadar her yerde görülebilmektedir. Resimlerin sanat eserinden çok sansasyonelliği bilinirken, döneminde İngiltere’de fazlasıyla popüler olmuştur.

Öyle ki 1950 yılında 250 bin adet “Ağlayan Çocuk” tablosu satılmıştır. Bilinen en yaygın efsane Bragolin’in, İspanya’daki bir yetimhanede ağlayan ve üzgün çocukları görüp ilham aldığı yönündedir. Şunu da söylemek gerekir ki ressam ticari anlamda fazlasıyla başarılı olmuştur ve sonradan birçok sanatçı benzer resimler çizmiştir, bu sebeple hangi resmin kime ait olduğunu söylemek zordur. Ağlayan Çocuklar tablolarında dosdoğru bir surat ve ağlamaklı bir ifade izleyiciye açıkça yansıtılmaktadır.


Ağlayan Çocuklar için bir de yaygın bir lanet söylentisi de vardır. 1985 yılında The Sun (İngiltere’nin tabloid günlük gazetesi) “Ağlayan Çocuk Laneti” başlığıyla uzun yıllar sürecek tedirginliğe yol açmıştır. Bu lanet itfaiyecilerin söndürdükleri yangınlarda, hiçbir zarar gelmemiş Ağlayan Çocuk tablosuna rastlayarak (ki sayısı epey fazladır) korktukları yönündedir.


Tablolar hasar görmediğinden dolayı lanetli görülüp milli bir mesele haline gelmiştir. Hal böyle olunca gazete, tabloların kullanılan malzemelerden dolayı zarar görmediğini açıklasa da halk pek inanmamıştır.

The Sun bir daha açıklama yaparak insanlardan ve kurumlardan ellerindeki tabloları kendilerine göndermelerini istemiştir. Gelen tabloları itfaiye giysisi giymiş çalışanlar yakmış ve haber manşet şeklinde “The Sun, Ağlayan Çocuk lanetinin tabutuna son çiviyi çakıyor” diye verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir